- Öne çıkanlar: Fiyat: Aynı yıl (2023) ilanlarda CX-5 £23.000–24.500, RAV4 £31.500–40.900 aralığında.
- Kısa cevap: Mazda CX-5 mi Toyota RAV4 mü?: Kısa cevap: Bütçeniz £20.000–25.000 ise Mazda CX-5; aynı paraya daha yeni ve daha iyi donanımlı bir SUV alırsınız.
- CX-5 (KF) ile RAV4 (XA50) teknik olarak nasıl?: Not: RAV4, 2016–2019 arasında Japonya'da satılmadı; KKTC'deki eski kasa (XA40) RAV4'ler bu yüzden çoğunlukla İngiltere ithalidir.
- KKTC'de CX-5 ve RAV4 fiyatları ne kadar?: Kısa cevap: Ekim 2026'da KKTC'de Mazda CX-5 ilanlarının ortalama fiyatı £23.500, Toyota RAV4 ilanlarının ortalaması £34.000.
Orta boy SUV arayanların KKTC'de en çok karşılaştırdığı iki model: Mazda CX-5 ve Toyota RAV4. İkisi de Japonya'da aynı isimle satıldığı için adada hem Japonya hem İngiltere ithali ilanlar görmek mümkün. Kıbrıs Araba Al'da şu an 17 CX-5 ve 17 RAV4 ilanı var; fiyat farkı ise büyük: CX-5 ilanlarının ortalama fiyatı £23.500, RAV4'te bu rakam £34.000. İlanların çoğu iki modelde de 2021 sonrası, yani karşılaştırmayı güncel kasalar üzerinden yaptık: CX-5 (KF, 2017+) ve RAV4 (XA50, 2018+).
Öne çıkanlar
- Fiyat: Aynı yıl (2023) ilanlarda CX-5 £23.000–24.500, RAV4 £31.500–40.900 aralığında. Fark çoğu zaman £8.000'ın üzerinde.
- Yakıt: KKTC'deki RAV4 ilanlarının önemli kısmı hibrit; şehir içinde dur-kalkta belirgin avantaj sağlar.
- Sürüş ve iç mekân: CX-5 daha keskin direksiyon hissi ve daha premium bir kabin sunar.
- Bagaj: RAV4 biraz daha geniş (yaklaşık 580 L'ye karşı 506 L).
- İlan seçeneği: İkisinde de 17 aktif ilan var; fiyatı belirtilen ilan sayısı RAV4'te daha fazla (11'e karşı 8).
Fotoğraf: Tokumeigakarinoaoshima, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Kısa cevap: Mazda CX-5 mi Toyota RAV4 mü?
Kısa cevap: Bütçeniz £20.000–25.000 ise Mazda CX-5; aynı paraya daha yeni ve daha iyi donanımlı bir SUV alırsınız. Bütçeniz £30.000'ın üzerindeyse, çok yol yapıyorsanız ve düşük yakıt tüketimi öncelikliyse Toyota RAV4 hibrit daha mantıklı. RAV4 ikinci elde de fiyatını güçlü koruyor.
| Öncelik | Hangisi? | Neden? |
|---|---|---|
| £25.000 altı bütçe | Mazda CX-5 | 2021–2023 CX-5 ilanları £19.900–24.500 bandında |
| Düşük yakıt tüketimi | Toyota RAV4 | 2,5 L hibrit sistem; şehir içinde elektrik desteği |
| Sürüş keyfi | Mazda CX-5 | Daha dolgun direksiyon hissi, klasik 6 ileri otomatik |
| Bagaj ve aile kullanımı | Toyota RAV4 | Yaklaşık 580 L bagaj, düz zeminli arka bölüm |
| İç mekân kalitesi | Mazda CX-5 | Malzeme ve tasarım bir üst sınıf hissi veriyor |
| İkinci elde değer | Toyota RAV4 | KKTC'de 2023 RAV4 ilanları £31.500'ın altına inmiyor |
CX-5 (KF) ile RAV4 (XA50) teknik olarak nasıl?
Kısa cevap: CX-5'te benzinli (2,0 ve 2,5 L) ve 2,2 L dizel seçenekleri, klasik 6 ileri otomatikle geliyor. RAV4'te 2,0 L benzinli ve 2,5 L hibrit var; hibrit 218 PS sistem gücüyle kâğıt üzerinde daha güçlü.
| Özellik | Mazda CX-5 (KF, 2017+) | Toyota RAV4 (XA50, 2018+) |
|---|---|---|
| Motor seçenekleri | 2,0 L ve 2,5 L benzinli (Skyactiv-G), 2,2 L dizel (Skyactiv-D, Japonya'da "XD") | 2,0 L benzinli (Dynamic Force), 2,5 L hibrit |
| Güç / tork (yaygın versiyon) | 2,0 L: 165 PS / 213 Nm (Avrupa); Japonya versiyonu yaklaşık 155 PS | 2,0 L: 171 PS / 207 Nm; hibrit: 218 PS (4x4 E-Four: 222 PS) sistem gücü |
| Şanzıman | 6 ileri tam otomatik (bazı versiyonlarda 6 ileri manuel) | Benzinli: Direct Shift-CVT; hibrit: e-CVT |
| Çekiş | Önden veya 4x4 | Önden veya 4x4 (hibritte arka aks elektrik motorlu E-Four) |
| Bagaj | 506 L (koltuklar katlıyken 1.620 L) | 580 L |
| KKTC'deki yaygın yıl aralığı | 2021–2024 | 2023 |
Not: RAV4, 2016–2019 arasında Japonya'da satılmadı; KKTC'deki eski kasa (XA40) RAV4'ler bu yüzden çoğunlukla İngiltere ithalidir. Güncel ilanların ise neredeyse tamamı XA50 kasa.
Fotoğraf: Tokumeigakarinoaoshima, CC0, Wikimedia Commons
KKTC'de CX-5 ve RAV4 fiyatları ne kadar?
Kısa cevap: Ekim 2026'da KKTC'de Mazda CX-5 ilanlarının ortalama fiyatı £23.500, Toyota RAV4 ilanlarının ortalaması £34.000. 2023 model karşılaştırıldığında RAV4 yaklaşık £8.000–16.000 daha pahalı.
| Model yılı | Mazda CX-5 (fiyatlı ilan) | Toyota RAV4 (fiyatlı ilan) |
|---|---|---|
| 2014 | £14.900 (1) | — |
| 2021 | £19.900–24.500 (2) | £52.000 (1) |
| 2022 | £23.000 (1) | — |
| 2023 | £23.000–24.500 (3) | £31.500–40.900 (8) |
| 2024 | £26.000 (1) | — |
| 2025 | — | £21.000–35.950 (2) |
| Toplam aktif ilan | 17 | 17 |
| Ortalama ilan fiyatı | £23.500 | £34.000 |
Veriler kibrisarabaal.com'daki aktif ilanlardan 20 Ekim 2026'da derlendi; fiyatlar ilan fiyatıdır, pazarlıkla değişebilir. TL ile girilen ve fiyatı belirtilmeyen ilanlar aralıklara dahil değildir. Tek ilanlı yıllarda (ör. 2021 RAV4 £52.000) fiyat donanıma göre çok değişebilir; bu satırları genel eğilim olarak okumayın.
Güncel ilanlar: KKTC satılık Mazda CX-5 · KKTC satılık Toyota RAV4 · Tüm arazi ve SUV ilanları
İç mekân ve günlük kullanım: hangisi daha rahat?
Kısa cevap: Kabin kalitesinde CX-5, pratiklikte RAV4 önde. Aile ile uzun yol ve bagaj ihtiyacı varsa RAV4; şehir içinde şık ve sessiz bir SUV isteyen için CX-5.
- Kokpit: CX-5'te deri, yumuşak plastik ve sade tasarım öne çıkıyor; RAV4 daha sağlam ve "arazi aracı" havasında, düğmeleri büyük ve kullanışlı.
- Arka koltuk: RAV4'ün arka diz mesafesi biraz daha rahat; CX-5'te arka koltuk sırtlığı yatırılabiliyor (versiyona göre).
- Bagaj: RAV4 yaklaşık 580 L ile önde; CX-5'in 506 L'si de havalimanı valizleri ve market alışverişi için yeterli.
- Sessizlik: Hibrit RAV4 düşük hızda elektrikle ilerleyebildiği için şehir içinde çok sessiz; CX-5 otoyolda daha iyi yalıtılmış hissettiriyor.
- Multimedya: Japonya ithali araçlarda menü dili ve radyo frekans bandı farklı olabilir; ikisinde de Türkçe/İngilizce dil ve frekans dönüşümünü sorun.
Hangisinin kronik sorunları var?
Kısa cevap: İki model de güvenilirliğiyle bilinir. CX-5'te en sık bildirilen konu dizel motorlarda (2,2 L) karbon birikmesi ve partikül filtresi; RAV4 hibritte ise hibrit batarya sağlığı ve 12 V akü kontrol edilmeli.
| Konu | Mazda CX-5 (KF) | Toyota RAV4 (XA50) |
|---|---|---|
| Motor | 2,2 L dizelde kısa mesafe kullanımda karbon birikmesi ve yağ seviyesinin yükselmesi sık bildirilir; benzinlilerde yaygın bir sorun bilinmiyor | Bilinen yaygın bir sorun yok; düzenli yağ bakımı yeterli |
| Egzoz / filtre | Dizelde partikül filtresi (DPF) tıkanması; şehir içi ağırlıklı kullanımda dikkat | — |
| Hibrit sistem | — | Hibrit batarya sağlığı ve soğutma fanı temizliği kontrol ettirilmeli |
| Elektrik | Multimedya ekranında ara sıra donma bildirimleri | Uzun süre bekleyen araçlarda 12 V akü boşalması |
| Ekspertizde mutlaka | Dizel ise DPF durumu ve yağ seviyesi; şanzıman geçişleri | Hibrit sistem arıza kodları, batarya testi, bakım geçmişi |
Bu liste kullanıcı ve servis raporlarında sık geçen konuların özetidir; her araçta görülmez. Satın almadan önce bağımsız ekspertiz yaptırmak en doğrusudur.
Bakım ve masraf: hangisi daha ekonomik?
Kısa cevap: Satın alma maliyetinde CX-5, yakıt maliyetinde RAV4 hibrit önde. Periyodik bakımda iki marka da KKTC'de yaygın olduğu için parça ve usta bulmak kolay.
- Satın alma: 2023 model karşılaştırıldığında aradaki £8.000 ve üzeri fark, yakıt tasarrufuyla ancak uzun yıllarda kapanır; az yol yapıyorsanız CX-5 daha avantajlı.
- Yakıt: Hibrit RAV4, Lefkoşa–Girne gibi trafikli güzergâhlarda benzinli SUV'lara göre belirgin şekilde az yakar; otoyol hızında fark azalır.
- Bakım: Benzinli CX-5 ve hibrit RAV4'te periyodik bakım basittir; dizel CX-5'te filtre ve enjektör bakımı ek maliyet çıkarabilir.
- Lastik: İki modelde de 17–19 inç jantlar yaygın; büyük jantlı versiyonlarda lastik masrafı yükselir.
Kime hangisi uygun?
- £20.000–25.000 bütçeyle yeni kasa SUV isteyen: Mazda CX-5 (2021–2023). Benzinli tercih ederseniz bakım masrafı da düşük kalır.
- Günde uzun yol yapan, yakıta takılan: Toyota RAV4 hibrit. Fiyat farkı birkaç yılda yakıttan kısmen geri döner.
- Kalabalık aile ve bol bagaj: RAV4; daha geniş bagaj ve arka koltuk.
- Sürüş hissi ve şık kabin önemli olan: CX-5; bu sınıfta en "binek araç gibi" giden SUV'lardan biri.
- Birkaç yıl sonra satmayı düşünen: RAV4; KKTC'de Toyota hibrit ikinci elde kolay ve iyi fiyata satılıyor.
Satın almadan önce kontrol listesi
- Motor tipini doğrulayın: CX-5'in benzinli mi dizel mi olduğunu, RAV4'ün hibrit mi benzinli mi olduğunu ruhsattan ve motor kodundan kontrol edin.
- Hibrit batarya: RAV4 hibritte batarya sağlık testini yetkili bir serviste yaptırın.
- Dizel CX-5'te kullanım geçmişi: Kısa mesafe ağırlıklı kullanılmış dizel araçlarda DPF ve yağ seviyesine bakın.
- Japonya/İngiltere geçmişi: Japonya ithali araçlarda açık artırma belgesi, İngiltere ithalinde servis kaydı kilometreyi doğrular.
- Seyrüsefer ve muayene: Devirden önce borç ve muayene tarihini kontrol edin; seyrüsefer hesaplama aracıyla yıllık vergiyi öğrenebilirsiniz. Hibrit ve dizel araçlarda motor hacmi vergi tutarını etkiler.
Sıkça Sorulan Sorular
Mazda CX-5 mi daha iyi, Toyota RAV4 mü?
Bütçe ve kullanıma göre değişir. KKTC'de £25.000'ın altında CX-5 daha yeni ve daha donanımlı araç sunar; £30.000 üzerinde RAV4 hibrit, düşük yakıt tüketimi ve ikinci elde değer korumasıyla öne çıkar.
KKTC'de Mazda CX-5 kaç para?
Ekim 2026'da KKTC'de CX-5 ilanlarının ortalama fiyatı £23.500; 2021–2023 model araçlar £19.900–24.500 arasında.
KKTC'de Toyota RAV4 kaç para?
RAV4 ilanlarının ortalaması £34.000. 2023 model ilanlar £31.500–40.900 aralığında.
RAV4 hibritin bataryası ne kadar dayanır?
Toyota hibrit bataryaları genel olarak uzun ömürlüdür, ancak ömür kullanım ve iklim koşullarına bağlıdır. Kıbrıs sıcağında batarya soğutma fanının temiz olması önemlidir; satın almadan önce sağlık testi yaptırın.
CX-5'in dizel versiyonu KKTC için uygun mu?
Uzun yol ağırlıklı kullanımda dizel CX-5 ekonomik ve güçlüdür. Sadece şehir içi kısa mesafe kullanacaksanız benzinli versiyon, partikül filtresi ve karbon birikmesi riskini azalttığı için daha rahat bir seçimdir.
Kapak görseli Wikimedia Commons fotoğraflarından (Tokumeigakarinoaoshima; CC BY-SA 4.0 ve CC0) Kıbrıs Araba Al tarafından düzenlenmiştir. Fiyat verileri kibrisarabaal.com ilanlarından. Teknik değerler donanıma ve pazara göre değişebilir.



