- Öne çıkanlar: Bütçe £16.000 civarıysa: 2014–2018 GLA ilanları daha fazla seçenek sunuyor (8 ilan); aynı dönem Evoque ilanı 5 adet.
- Kısa cevap: Mercedes GLA mı Range Rover Evoque mu?: Kısa cevap: Bütçeniz £14.000–20.000 ise ve masrafsız kullanım öncelikliyse Mercedes GLA (2015–2018) daha mantıklı; daha fazla ilan ve daha öngörülebilir bakım sunar.
- Eski kasa GLA (X156) ile Evoque (L538) teknik olarak nasıl?: Evoque'ta KKTC'de en yaygın olanlar 150–190 PS'lik dizeller; 2014 sonrası 9 ileri tam otomatik şanzımanla.
- KKTC'de GLA ve Evoque fiyatları ne kadar?: Kısa cevap: Ekim 2026'da KKTC'de Mercedes GLA ilanlarının ortalama fiyatı £17.250, Range Rover Evoque ilanlarının ortalaması £21.000.
Premium kompakt SUV arayanların KKTC'de en çok baktığı iki model: Mercedes-Benz GLA ve Range Rover Evoque. İkisi de şehir için kompakt, ama marka imajı yüksek araçlar. Kıbrıs Araba Al'da şu an 19 GLA ve 10 Evoque ilanı var; GLA ilanlarının ortalama fiyatı £17.250, Evoque'ta £21.000. İlanlar iki modelde de eski ve yeni kasaya yayılmış durumda, bu yüzden karşılaştırmayı iki kasa üzerinden yaptık: eski kasa (GLA X156 – Evoque L538) ve yeni kasa (GLA H247 – Evoque L551).
Öne çıkanlar
- Bütçe £16.000 civarıysa: 2014–2018 GLA ilanları daha fazla seçenek sunuyor (8 ilan); aynı dönem Evoque ilanı 5 adet.
- Yeni kasa fiyatları: 2022–2023 GLA £15.900–28.000, 2023 Evoque £35.500–38.000. Yeni kasada Evoque belirgin şekilde pahalı.
- Tasarım ve imaj: Evoque, tasarımıyla öne çıkıyor; GLA daha çok "yükseltilmiş A Serisi" karakterinde.
- Bagaj: Evoque önde (eski kasada yaklaşık 575 L'ye karşı 421 L).
- Kronik konular: GLA'da çift kavramalı şanzıman ve zincir gergisi; Evoque'ta 9 ileri şanzımanın yazılımı ve elektronik arızalar sık bildiriliyor.
Fotoğraf: Tokumeigakarinoaoshima, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Kısa cevap: Mercedes GLA mı Range Rover Evoque mu?
Kısa cevap: Bütçeniz £14.000–20.000 ise ve masrafsız kullanım öncelikliyse Mercedes GLA (2015–2018) daha mantıklı; daha fazla ilan ve daha öngörülebilir bakım sunar. Tasarım, yüksek oturuş ve geniş bagaj istiyorsanız Range Rover Evoque; ancak bakım geçmişi belgeli bir araç seçmek şart. Yeni kasada (2020+) aynı yıl karşılaştırıldığında GLA, Evoque'tan yaklaşık £7.500–12.000 daha uygun.
| Öncelik | Hangisi? | Neden? |
|---|---|---|
| £20.000 altı bütçe | Mercedes GLA | 2015–2018 GLA ilanları £13.900–19.750 bandında |
| Tasarım ve imaj | Range Rover Evoque | Coupé benzeri tavan çizgisi, Range Rover kimliği |
| Bagaj | Range Rover Evoque | Eski kasada yaklaşık 575 L, yeni kasada 591 L |
| Bakım masrafı | Mercedes GLA | A Serisi ile ortak mekanik, parça bulmak daha kolay |
| Yeni kasa fiyatı | Mercedes GLA | 2022–2023 GLA £15.900–28.000; Evoque £35.500–38.000 |
| İlan seçeneği | Mercedes GLA | 19 ilan (Evoque: 10 ilan) |
Eski kasa GLA (X156) ile Evoque (L538) teknik olarak nasıl?
Kısa cevap: GLA 200, 156 PS'lik 1,6 L turbo benzinli motor ve 7 ileri çift kavramalı şanzımanla gelir. Evoque'ta KKTC'de en yaygın olanlar 150–190 PS'lik dizeller; 2014 sonrası 9 ileri tam otomatik şanzımanla.
| Özellik | Mercedes GLA (X156, 2013–2019) | Range Rover Evoque (L538, 2011–2018) |
|---|---|---|
| Motor | GLA 200: 1,6 L turbo benzinli; GLA 200 d: 2,1 L dizel | 2,2 L dizel (eD4/TD4/SD4); 2015 sonrası 2,0 L Ingenium dizel; 2,0 L turbo benzinli |
| Güç / tork | GLA 200: 156 PS / 250 Nm; GLA 200 d: 136 PS | SD4: yaklaşık 190 PS / 420 Nm; eD4: 150 PS |
| Şanzıman | 7G-DCT çift kavramalı otomatik | 9 ileri tam otomatik (ZF); erken yıllarda 6 ileri otomatik; bazı versiyonlarda manuel |
| Çekiş | Önden (4MATIC versiyonlarda 4x4) | 4x4 (eD4 versiyonu önden çekişli) |
| Bagaj | 421 L (koltuklar katlıyken 1.235 L) | Yaklaşık 575 L (5 kapı) |
| KKTC'deki yaygın yıl aralığı | 2014–2018 | 2014–2018 |
Not: KKTC'deki GLA ve Evoque ilanlarının çoğu İngiltere ithalidir. Evoque'un 3 kapılı "Coupé" versiyonu da ilanlarda görülebilir; bagaj ve arka koltuk erişimi bu kasada daha sınırlı.
Fotoğraf: Vauxford, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
KKTC'de GLA ve Evoque fiyatları ne kadar?
Kısa cevap: Ekim 2026'da KKTC'de Mercedes GLA ilanlarının ortalama fiyatı £17.250, Range Rover Evoque ilanlarının ortalaması £21.000. 2017–2018 model araçlarda fiyatlar birbirine yakın; yeni kasada Evoque çok daha pahalı.
| Model yılı | Mercedes GLA (fiyatlı ilan) | Range Rover Evoque (fiyatlı ilan) |
|---|---|---|
| 2014–2015 | £14.500–15.750 (3) | £13.000 (1) |
| 2017–2018 | £13.900–19.750 (5) | £18.500–21.000 (4) |
| 2020–2021 | £23.500–27.000 (3) | £31.000 (1) |
| 2022–2023 | £15.900–28.000 (5) | £35.500–38.000 (2) |
| 2025 | £23.500 (1) | £30.000 (1) |
| Toplam aktif ilan | 19 | 10 |
| Ortalama ilan fiyatı | £17.250 | £21.000 |
Veriler kibrisarabaal.com'daki aktif ilanlardan 20 Ekim 2026'da derlendi; fiyatlar ilan fiyatıdır, pazarlıkla değişebilir. TL ile girilen ve fiyatı belirtilmeyen ilanlar aralıklara dahil değildir. 2022 model GLA'larda £15.900'lık ilan genel eğilimin altında; motor, donanım ve hasar kaydını ilan detayında kontrol edin.
Güncel ilanlar: KKTC satılık Mercedes GLA · KKTC satılık Range Rover Evoque · Tüm Land Rover ilanları · Tüm arazi ve SUV ilanları
Yeni kasa (2019+): GLA (H247) mı Evoque (L551) mi?
Kısa cevap: Yeni kasada GLA daha yüksek ve daha SUV gibi bir gövdeye geçti; Evoque ise tasarımını korurken hafif hibrit motorlara geçti. KKTC'de 2020 sonrası GLA ilanlarının çoğu £23.500–28.000, Evoque ilanları £30.000–38.000 bandında.
| Özellik | Mercedes GLA (H247, 2020+) | Range Rover Evoque (L551, 2019+) |
|---|---|---|
| Motor | GLA 200: 1,33 L turbo benzinli | 2,0 L Ingenium dizel (D150/D180) ve benzinli (P200/P250), hafif hibrit |
| Güç / tork | GLA 200: 163 PS / 250 Nm | 150–250 PS (versiyona göre) |
| Şanzıman | 7G-DCT çift kavramalı (GLA 200) | 9 ileri tam otomatik |
| Bagaj | Yaklaşık 435 L | 591 L |
| KKTC ilan fiyatı | £15.900–28.000 (2020–2025; çoğu £23.500 ve üzeri) | £30.000–38.000 (2021–2025) |
İç mekân ve günlük kullanım: hangisi daha rahat?
Kısa cevap: Evoque daha yüksek oturuş, daha geniş bagaj ve daha lüks bir kabin hissi verir; GLA ise daha pratik, daha kolay park edilen ve yakıtı daha az olan bir şehir aracıdır.
- Kokpit: Eski GLA, A Serisi ile aynı torpidoyu ve yuvarlak havalandırmaları kullanıyor; Evoque'ta döner vites topuzu (yeni kasada dokunmatik ekranlar) dikkat çekiyor.
- Arka koltuk: İkisinde de orta boy; Evoque'un düşen tavan çizgisi arkada baş mesafesini sınırlıyor.
- Bagaj: Evoque yaklaşık 575 L ile belirgin şekilde önde; GLA'nın 421 L'si günlük kullanım için yeterli.
- Arazi: Evoque 4x4 ve arazi modlarıyla toprak yolda daha yetenekli; GLA'nın çoğu versiyonu önden çekişli.
- Görüş: Evoque'un küçük arka camı geri görüşü zorlaştırıyor; park sensörü ve kamera kontrol edin.
Hangisinin kronik sorunları var?
Kısa cevap: GLA'da 7G-DCT şanzımanın düşük hızda vuruntusu ve 1,6 L motorda soğuk çalıştırma zincir sesi; Evoque'ta 9 ileri şanzımanın sert geçişleri, dizel partikül filtresi ve elektronik arızalar sık bildiriliyor.
| Konu | Mercedes GLA (X156) | Range Rover Evoque (L538) |
|---|---|---|
| Şanzıman | 7G-DCT: düşük hızda vuruntu, silkelenme; yağı düzenli değişmeli | 9 ileri: sert veya gecikmeli geçiş; yazılım güncellemesi sorulmalı |
| Motor | 1,6 L benzinlide soğuk çalıştırmada zincir gergisi sesi | 2,0 L Ingenium dizelde zaman zinciri uzaması bildirimleri |
| Egzoz / filtre | Dizelde partikül filtresi | Şehir içi kullanılan dizellerde DPF tıkanması |
| Elektrik | Yaygın bir sorun bilinmiyor | Multimedya, sensör ve uyarı lambası arızaları sık bildirilir |
| Ekspertizde mutlaka | Soğuk çalıştırma, şanzıman geçişleri, yağ değişim kaydı | Arıza kodları, şanzıman testi, DPF durumu, bakım faturaları |
Bu liste kullanıcı ve servis raporlarında sık geçen konuların özetidir; her araçta görülmez. Satın almadan önce bağımsız ekspertiz yaptırmak en doğrusudur.
Bakım ve masraf: hangisi daha ekonomik?
Kısa cevap: Hem satın alma hem bakım tarafında GLA daha ekonomik. Evoque'u seçecekseniz yıllık bakım bütçesini daha yüksek tutmak gerekir.
- Satın alma: Eski kasada fiyatlar yakın, yeni kasada Evoque aynı yılda yaklaşık £7.500–12.000 daha pahalı.
- Parça ve servis: GLA, A Serisi ile ortak parça kullandığı için KKTC'de parça bulmak daha kolay; Evoque parçaları daha pahalı ve bazen sipariş gerektirir.
- Yakıt: GLA 200 ve dizel Evoque şehir içinde benzer seviyede; 4x4 Evoque ağırlığı nedeniyle biraz daha fazla yakar.
- Değer kaybı: İkisi de premium marka olduğu için ilk yıllarda hızlı değer kaybeder; bakım geçmişi belgeli araçlar ikinci elde daha kolay satılır.
Kime hangisi uygun?
- £14.000–20.000 bütçeyle premium SUV isteyen: Mercedes GLA (2015–2018); bakım masrafı daha öngörülebilir.
- Tasarım ve marka imajı önemli olan: Range Rover Evoque; bakım için bütçede pay bırakın.
- Toprak yol, köy evi, sahil yolu kullanan: 4x4 Evoque.
- Yeni kasa isteyen ama £30.000'ı aşmak istemeyen: 2020 sonrası GLA.
Satın almadan önce kontrol listesi
- Motor tipini doğrulayın: Dizel mi benzinli mi, 4x4 mü önden çekiş mi; ilan başlığıyla ruhsatı karşılaştırın.
- Şanzıman testi: GLA'da dur-kalkta vuruntu, Evoque'ta 1–2–3. viteslerde sert geçiş olmamalı.
- Bakım faturaları: Evoque'ta özellikle yazılım güncellemeleri ve zincir kontrolü sorulmalı.
- İngiltere geçmişi: MOT kayıtları kilometre ve geçmiş arızaları gösterir.
- Seyrüsefer ve muayene: Devirden önce borç ve muayene tarihini kontrol edin; seyrüsefer hesaplama aracıyla yıllık vergiyi öğrenebilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Mercedes GLA mı daha iyi, Range Rover Evoque mu?
Masrafsız kullanım ve uygun fiyat öncelikliyse GLA; tasarım, bagaj ve arazi kabiliyeti öncelikliyse Evoque. KKTC'de £20.000 altında GLA daha fazla seçenek sunar.
KKTC'de Mercedes GLA kaç para?
Ekim 2026'da KKTC'de GLA ilanlarının ortalama fiyatı £17.250; 2015–2018 model araçlar £13.900–19.750 arasında.
KKTC'de Range Rover Evoque kaç para?
Evoque ilanlarının ortalaması £21.000. Eski kasa (2014–2018) araçlar £13.000–21.000, yeni kasa (2021–2025) araçlar £30.000–38.000 bandında.
Evoque'un bakımı pahalı mı?
Evoque'un parça ve işçilik maliyeti genel olarak GLA'dan yüksektir ve elektronik arızalar daha sık bildirilir. Bakım geçmişi belgeli bir araç seçmek, ilerideki masrafı belirgin şekilde azaltır.
GLA ile A Serisi arasındaki fark ne?
Eski kasa GLA (X156), A Serisi (W176) altyapısını kullanır; daha yüksek gövde, daha fazla yerden yükseklik ve bazı versiyonlarda 4MATIC 4x4 sunar. Motor ve şanzıman seçenekleri büyük ölçüde aynıdır.
Kapak görseli Wikimedia Commons fotoğraflarından (Tokumeigakarinoaoshima, CC BY-SA 4.0; Vauxford, CC BY-SA 4.0) Kıbrıs Araba Al tarafından düzenlenmiştir. Fiyat verileri kibrisarabaal.com ilanlarından. Teknik değerler donanıma ve pazara göre değişebilir.



