- Öne çıkanlar: Bütçe £5.000'ın altındaysa: Fiesta en mantıklı seçeneklerden; 2010–2012 Fiesta'lar £2.500–5.750 arasında.
- Kısa cevap: Volkswagen Polo mu Ford Fiesta mı?: Kısa cevap: Bütçeniz £5.000 civarıysa ve sürüş keyfi önemliyse Ford Fiesta (2011–2015).
- Polo 6R ile Fiesta Mk7 teknik olarak nasıl?: Not: Polo'nun 2017 sonrası yeni kasası (AW, MQB platformu) daha büyük ve daha geniş; KKTC'deki 2019–2023 Polo ilanları bu kasadan.
- KKTC'de Polo ve Fiesta fiyatları ne kadar?: Kısa cevap: Ekim 2026'da KKTC'de Volkswagen Polo ilanlarının ortalama fiyatı £8.000, Ford Fiesta'nın £4.500.
İngiltere'den gelen küçük hatchback'ler arasında KKTC'de en çok karşılaştırılan iki model: Volkswagen Polo ve Ford Fiesta. Japon rakiplerinin aksine bu iki araç adada çoğunlukla İngiltere kökenli ve sağ direksiyonlu. Kıbrıs Araba Al'da şu an 25 Polo ve 22 Fiesta ilanı var. Polo ilanlarının ortalama fiyatı £8.000, Fiesta'nın ise £4.500. Fark kısmen yaştan geliyor: fiyatlı Fiesta ilanlarının hiçbiri 2016'dan yeni değil, Polo'da ise 2019–2023 model ilanlar da var.
Öne çıkanlar
- Bütçe £5.000'ın altındaysa: Fiesta en mantıklı seçeneklerden; 2010–2012 Fiesta'lar £2.500–5.750 arasında.
- Aynı yılda fiyat: 2012–2015 modellerde Polo, Fiesta'dan yaklaşık £1.000–2.500 daha pahalı ilan ediliyor.
- Sürüş: Fiesta direksiyon ve yol tutuşuyla sınıfının en keyifli araçlarından kabul edilir; Polo daha sessiz ve olgun hissettirir.
- Yeni kasa: Polo'da 2017 sonrası yeni kasa (AW) ilanları var; Fiesta'nın üretimi 2023'te sona erdi ve KKTC ilanları 2016 ile sınırlı.
- Dikkat edilecekler: Polo'da 7 ileri DSG ve eski 1,2 TSI motorda zincir; Fiesta'da Powershift otomatik ve 1,0 EcoBoost'ta soğutma sistemi.
Fotoğraf: Tokumeigakarinoaoshima, CC0, Wikimedia Commons
Kısa cevap: Volkswagen Polo mu Ford Fiesta mı?
Kısa cevap: Bütçeniz £5.000 civarıysa ve sürüş keyfi önemliyse Ford Fiesta (2011–2015). Bütçeniz £7.000–10.000 ise, daha kaliteli iç mekân ve daha yeni bir araç istiyorsanız Volkswagen Polo (2014–2017). Her iki modelde de otomatik versiyonlarda şanzımanı test sürüşünde dikkatle deneyin.
| Öncelik | Hangisi? | Neden? |
|---|---|---|
| £5.000 altı bütçe | Ford Fiesta | 2010–2012 Fiesta'lar £2.500–5.750 bandında |
| Sürüş keyfi | Ford Fiesta | Hassas direksiyon, çevik şasi |
| İç mekân kalitesi | Volkswagen Polo | Daha sağlam hissettiren malzeme ve montaj |
| Daha yeni araç | Volkswagen Polo | 2019–2023 model Polo ilanları var |
| İkinci elde fiyat koruma | Volkswagen Polo | Aynı yılda Fiesta'dan daha yüksek fiyatla satılıyor |
| Uzun yol sessizliği | Volkswagen Polo | Yol ve rüzgâr sesi daha az |
Polo 6R ile Fiesta Mk7 teknik olarak nasıl?
Kısa cevap: İkisi de önden çekişli, 4 metre civarında 5 kapılı hatchback'ler. Polo'nun en bilinen motoru 1,2 TSI turbo (90 veya 105 PS); Fiesta'da 1,25 ve 1,4 litre atmosferik motorlar ile 2012 sonrası 1,0 EcoBoost turbo (100 veya 125 PS) yaygın.
| Özellik | Volkswagen Polo (6R/6C, 2009–2017) | Ford Fiesta (Mk7, 2008–2017) |
|---|---|---|
| Yaygın motorlar | 1,2 L 3 silindir atmosferik; 1,4 L; 1,2 TSI turbo | 1,25 L ve 1,4 L atmosferik; 1,0 EcoBoost turbo (2012+) |
| Turbo motor gücü | 1,2 TSI: 90 PS / 160 Nm veya 105 PS / 175 Nm | 1,0 EcoBoost: 100 PS veya 125 PS |
| Otomatik şanzıman | 7 ileri DSG çift kavramalı | 1,0 EcoBoost ile 6 ileri Powershift çift kavramalı |
| Bagaj | 280 L (koltuklar katlıyken 952 L) | Yaklaşık 290–295 L |
| Makyaj | 2014 (6C) | 2012–2013 (yeni ön yüz) |
| KKTC'deki yaygın yıl aralığı | 2012–2017 | 2010–2016 |
Not: Polo'nun 2017 sonrası yeni kasası (AW, MQB platformu) daha büyük ve daha geniş; KKTC'deki 2019–2023 Polo ilanları bu kasadan. Ford Fiesta'nın son nesli (Mk8) 2017'de çıktı, ancak şu an ilanlarda görünmüyor.
Fotoğraf: M 93, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
KKTC'de Polo ve Fiesta fiyatları ne kadar?
Kısa cevap: Ekim 2026'da KKTC'de Volkswagen Polo ilanlarının ortalama fiyatı £8.000, Ford Fiesta'nın £4.500. 2012–2013 Polo'lar £4.990–6.750, 2012 Fiesta'lar £3.950–4.500 arasında. 2014–2015 Polo'lar £7.300–9.500, 2015 Fiesta'lar £5.000–6.750 bandında.
Marka ve model bazında güncel ilan ortalamaları için Kıbrıs araba fiyatları sayfamıza göz atın.
| Model yılı | Volkswagen Polo (fiyatlı ilan) | Ford Fiesta (fiyatlı ilan) |
|---|---|---|
| 2002 | £1.900 (1) | £2.000 (1) |
| 2010–2011 | — | £2.500–5.750 (6) |
| 2012–2013 | £4.990–6.750 (7) | £3.950–4.500 (5) |
| 2014–2015 | £7.300–9.500 (7) | £5.000–6.750 (3) |
| 2016–2017 | £8.000–10.000 (4) | £6.250 (1) |
| 2019–2023 | £11.000–17.500 (4) | — |
| Toplam aktif ilan | 25 | 22 |
| Ortalama ilan fiyatı | £8.000 | £4.500 |
Veriler kibrisarabaal.com'daki aktif ilanlardan 20 Ekim 2026'da derlendi; fiyatlar ilan fiyatıdır, pazarlıkla değişebilir. TL ile girilen ve fiyatı belirtilmeyen ilanlar aralıklara dahil değildir. Polo'nun ortalaması 2019 sonrası yeni kasa ilanlar nedeniyle biraz yukarıda; eski kasa (2012–2017) Polo'lar £4.990–10.000 arasında.
Güncel ilanlar: KKTC satılık Volkswagen Polo · KKTC satılık Ford Fiesta · Tüm Volkswagen ilanları · Tüm Ford ilanları
İç mekân ve günlük kullanım: hangisi daha rahat?
Kısa cevap: Ölçüler benzer; Polo'nun kabini daha sade ve kaliteli, Fiesta'nınki daha gösterişli ama düğme kalabalığı fazla. Arka koltuk iki araçta da iki yetişkin için yeterli.
| Konu | Volkswagen Polo | Ford Fiesta |
|---|---|---|
| Kokpit | Sade, okunaklı göstergeler; malzeme kalitesi iyi | Cep telefonundan esinlenen orta konsol; düğmeler küçük |
| Arka koltuk | İki yetişkin için rahat | Benzer; uzun boylularda tavan biraz alçak |
| Bagaj | 280 L | Yaklaşık 290–295 L |
| Sürüş | Konforlu, sessiz, uzun yolda yorgunluk az | Çevik, virajlı yollarda keyifli; süspansiyon biraz daha sert |
| Şehir içi | Park etmesi kolay; 1,2 TSI dur-kalkta ekonomik | Park etmesi kolay; 1,25 motor şehirde yeterli, yokuşta zorlanır |
Hangisinin kronik sorunları var?
Kısa cevap: Polo'da en sık bildirilen konular 2014 öncesi 1,2 TSI motorda zaman zinciri uzaması ve 7 ileri DSG şanzımanın mekatronik ünitesi. Fiesta'da Powershift otomatik şanzımanda titreme ve 1,0 EcoBoost motorda soğutma sistemi kaynaklı aşırı ısınma şikâyetleri öne çıkıyor.
| Konu | Volkswagen Polo (6R/6C) | Ford Fiesta (Mk7) |
|---|---|---|
| Motor | 2014 öncesi 1,2 TSI'da zincir uzaması; soğuk çalıştırmada tıkırtı | 1,0 EcoBoost'ta soğutma hortumu ve aşırı ısınma şikâyetleri; 1,25/1,4 genelde dayanıklı |
| Şanzıman | 7 ileri DSG: kalkışta silkeleme, mekatronik arızası | Powershift: düşük hızda titreme ve gecikme |
| Debriyaj (manuel) | Normal aşınma | Debriyaj ve baskı balata aşınması; kilometreye göre kontrol |
| Elektrik | Bilinen yaygın bir sorun yok; akü kontrol edilmeli | Bilinen yaygın bir sorun yok; akü kontrol edilmeli |
| Ekspertizde mutlaka | Soğuk motor sesi, DSG testi, bakım geçmişi | Soğutma suyu seviyesi, şanzıman testi, arıza kodları |
Bu liste kullanıcı ve servis raporlarında sık geçen konuların özetidir; her araçta görülmez. Satın almadan önce bağımsız ekspertiz yaptırmak en doğrusudur.
Hangi motor ve şanzıman seçilmeli?
Kısa cevap: Bütçe dostu ve az masraflı bir araç istiyorsanız manuel şanzımanlı, atmosferik motorlu versiyonlar (Fiesta 1,25/1,4, Polo 1,2/1,4) en güvenli tercih. Otomatik istiyorsanız bakım geçmişi belli bir araç seçin ve test sürüşünü uzun tutun.
- Fiesta 1,25 / 1,4: Basit ve dayanıklı motorlar; performans mütevazı ama masraf düşük.
- Fiesta 1,0 EcoBoost: Güçlü ve ekonomik; ancak soğutma sistemi bakımı ihmal edilmiş araçlardan uzak durun.
- Polo 1,2 TSI: Turbo motor şehir içinde ve otoyolda rahat; 2014 öncesi araçlarda zincir sesini mutlaka dinleyin.
- Otomatik versiyonlar: Polo'da DSG, Fiesta'da Powershift; ikisinde de yağ ve yazılım güncellemesi geçmişi önemli.
- Yedek parça: İki marka da İngiltere'de çok yaygın olduğu için KKTC'de parça bulmak genellikle kolay; Fiesta parçaları çoğu zaman daha ucuz.
Kime hangisi uygun?
- İlk arabasını alan, £3.000–5.000 bütçe: 2010–2012 Ford Fiesta, tercihen manuel ve 1,25 veya 1,4 motorlu.
- Öğrenci veya şehir içi kullanıcı, £6.000–9.000 bütçe: 2013–2015 Volkswagen Polo.
- Sürmeyi seven: Fiesta; bu sınıfta direksiyon hissi en iyi araçlardan.
- Daha yeni ve geniş bir araç isteyen, £11.000 üzeri bütçe: 2019 sonrası yeni kasa Polo.
Satın almadan önce kontrol listesi
- Soğuk motoru dinleyin: Polo 1,2 TSI'da ilk çalıştırmadaki metalik tıkırtı zincir işaretidir.
- Otomatik şanzımanı deneyin: DSG ve Powershift'te dur-kalk trafikte silkeleme ve vites geçişinde gecikme olmamalı.
- Soğutma sistemi: Fiesta 1,0 EcoBoost'ta soğutma suyu seviyesini ve hortumlardaki sızıntıyı kontrol edin.
- İngiltere geçmişi: Servis kitabı ve MOT kayıtları kilometreyi ve bakım düzenini doğrular.
- Seyrüsefer ve muayene: Devirden önce borç ve muayene tarihini kontrol edin; seyrüsefer hesaplama aracıyla yıllık vergiyi öğrenebilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Volkswagen Polo mu daha iyi, Ford Fiesta mı?
Bütçeye göre değişir. £5.000 altında Fiesta daha fazla araç ve keyifli bir sürüş sunar; £7.000 üzerinde Polo, daha kaliteli iç mekânı ve daha yeni model seçenekleriyle öne çıkar.
KKTC'de Volkswagen Polo kaç para?
Ekim 2026'da Polo ilanlarının ortalama fiyatı £8.000. 2012–2013 Polo'lar £4.990–6.750, 2014–2015 modeller £7.300–9.500 bandında.
KKTC'de Ford Fiesta kaç para?
Fiesta ilanlarının ortalaması £4.500. 2010–2012 Fiesta'lar çoğunlukla £2.500–5.750, 2015–2016 modeller £5.000–6.750 arasında.
Ford Fiesta hâlâ üretiliyor mu?
Hayır. Ford, Fiesta'nın üretimini 2023'te sonlandırdı. Parça bulmak şimdilik sorun değil, ama uzun vadede ikinci el değerine etkisini göz önünde bulundurun.
Polo'nun DSG şanzımanı sorunlu mu?
7 ileri kuru kavramalı DSG'de mekatronik ve debriyaj arızaları sık bildirilir. Bakımı yapılmış araçta sorunsuz çalışabilir; test sürüşünde kalkışta silkeleme varsa masrafı fiyata yansıtın.
Polo mu Fiesta mı daha ekonomik?
Benzer motorlarla tüketim birbirine yakın. Asıl fark alım fiyatında: KKTC'de Fiesta ilanlarının ortalaması £4.500, Polo'nun £8.000. Parça fiyatları Fiesta'da çoğu zaman biraz daha düşük; turbo motorlu versiyonlarda ise bakım geçmişi masrafı belirleyen ana etken.
Kapak görseli Wikimedia Commons fotoğraflarından (Tokumeigakarinoaoshima, CC0; M 93, CC BY-SA 3.0) Kıbrıs Araba Al tarafından düzenlenmiştir. Fiyat verileri kibrisarabaal.com ilanlarından. Teknik değerler donanıma ve pazara göre değişebilir.



